Целите на проекта ще бъдат постигнати посредством следните дейности:
- Встъпителна конференция за обявяване началото, целта, планираните похвати и очакваните резултати от проекта с участници-учебни заведени, представители на инспекторатите по образованието, за да бъдат запознати с Програмите и техните предимства и идентифициране на нови членове, представители на Forestry Extension Institute–Норвегия, Националните координатори на Програмите от съседни държави, които да споделят своите опит и успехи;
- Обмен с Международната координация на Програмата „Учим за гората”-Норвегия: посещение от най-изявените учители от различни региони, работещи по Програмите, споделяне на успешни български инициативи, обучение и дейности по най-добрите норвежки практики, посещение на норвежки училища за споделяне на опит и установяване на партньорства. Обучените преподаватели стават регионални посланици на Програмите, което гарантира устойчивостта им в бъдеще. Получените материали и реализираните дейности влизат в съдържанието на Наръчник на Програмите.
- Издаване на Наръчник на "Екоучилища" и "Учим за гората" за философията и критериите на Програмите, световния опит, български успешни инициативи, примерни уроци с научни и практически факти, нагледни илюстрации, помощни материали за учители, ученици и родители. Той ще бъде разпространяван в училища, природни паркове, общини, курорти.
- Изработване на онлайн инструмент–електронна платформа за мониторинг, в която учениците внасят данни за консумираните в училищата ресурси и следят за осъществените икономии, както и изчисляват въглеродния отпечатък на различни свои дейности, като се стремят да ги оптимизират.
Популяризирането му чрез проекта е възможност той да бъде приложен във всички училища, а защо не и в семействата. Съхраняването на ресурси, включително финансови, е съществен белег за устойчивостта на нашата инициатива.
- Организиране на пет семинара в различни части на страната за популяризиране на Програмите, обучение и открит урок за използване на Наръчника и платформата за мониторинг, споделяне на опита от обмена в Норвегия.
- Конкурс за изготвяне на еко-код под формата на плакат /1-ва година/: избор на най-добрите еко-кодове от жури от образователни експерти, еколози и художници и изложба.
- Конкурс за ученическа презентация на тема „Застрашени видове в моя край” /2-ра година/: учениците правят проучване за застрашените видове и предлагат мерки за опазването им. Най-добрите презентации ще бъдат показани на заключителната конференция и наградени;
- Отбелязване на инициативата на Програма „Учим за гората” „Засади дърво за мир” в Световния ден за мир, обявен от ООН. Обединяването на хуманистичните идеи за мир с екологичните, насочени към съхраняването на живота на Земята-благороден акт, който освен екологичния ефект, носи и белег на приемственост и съхраняване на традициите.
- Заключителна Конференция, на която се отчита изпълненият проект и разширяването на мрежата от училища, постигнатите резултати и натрупан опит, ефектът от Наръчника, разпространяват се подготвените по проекта материали, участниците споделят успехите си в доказателство на факта, че и доброволческият принцип на работа води до перфектни резултати.
За проекта
Цели на проекта
Програма „Екоучилища“ E-mail: petya_j@yahoo.com
Програми „Син флаг“, Учим за гората“ и „Зелен ключ“
E-mail: skgbg2000@yahoo.com
Българско Движение „Син флаг“
гр. Поморие 8200
ул. "Васил Левски" 1А
E-mail: bulblueflag@yahoo.com